Historia 2008 - Klasa Perkusji - ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie

Przejdź do treści
Historia Klasy Perkusji
2008 - 2021
Historia klasy perkusji w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie po roku 2008
Po przejściu Wojciecha Bałdysa na emeryturę klasę perkusji w 2008 roku przejęli dwaj jego absolwenci: Robert Kwiatkowski oraz Łukasz Lewczak. W tym okresie klasa perkusji rozpoczęła nowy etap działalności, zarówno pod względem artystycznym, jak i infrastrukturalnym. Przede wszystkim dzięki staraniom dyrekcji wzbogaciła się o w pełni nowe instrumentarium perkusyjne. Po raz pierwszy w historii szkoły w klasie perkusji pojawiła się 5-oktawowa marimba oraz komplet 5 nowoczesnych kotłów. Zakupienie nowych instrumentów perkusyjnych do nauczania początkowego (głównie ksylofonów z regulowaną wysokością) pozwoliło rozszerzyć nabór do klasy perkusji i kształcić uczniów już od klasy I OSM I stopnia (od 7. roku życia). To również okres wielkich sukcesów uczniów, którzy zdobywali nagrody na konkursach międzynarodowych oraz ogólnopolskich i regionalnych.

Spośród wielu największe laury zdobyły:

Tamara Kurkiewicz – uczennica klasy perkusji Łukasza Lewczaka, która swoją edukację w grze na perkusji w Szkole Muzycznej II stopnia kontynuowała
w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W trakcie swojej 3-letniej edukacji na perkusji w koszalińskiej szkole muzycznej Tamara została laureatką:
  • I NAGRODY na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w kategorii wibrafon (Fermo/Włochy 2012 r.),
  • III NAGRODY na Ogólnopolskim Konkursie Wibrafonowym w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego DRUM FEST (Opole 2011 r.),
Obecnie Tamara jest studentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji ad. dra hab. Miłosza Pękali oraz Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart w klasie perkusji prof. Marty Klimasary.

E. Sejourne – Koncert na wibrafon i orkiestrę smyczkową (T. Kurkiewicz – wibrafon solo, Akademia Filmu i Telewizji),
Aleksandra Nawrocka – kolejna uczennica z klasy Łukasza Lewczaka, która odniosła wspaniałe sukcesy na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zdobyła najwięcej nagród w konkursach perkusyjnych w historii klasy perkusji. Do jej największych sukcesów zaliczyć można:
  • I NAGRODĘ w grze na kotłach i II NAGRODĘ w grze na wibrafonie na XIV Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w ramach „Włoskich Dni Perkusji” (Pescara/Włochy 2016 r.),
  • I NAGRODĘ na XIV Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym (Opole 2016 r.),
  • II NAGRODA na Ogólnopolskim Konkursie CEA (Kielce 2017 r.),
  • I NAGRODĘ na IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie, który odbył się w formie internetowej (2018 r.),
Obecnie Aleksandra kontynuuje swoją edukację artystyczną w grze na perkusji w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart w klasie perkusji wybitnej perkusistki prof. Marty Klimasary.

A. Gerassimez – Piazonore (A. Nawrocka – wibrafon, dr Agnieszka Sucheniak-Wójcicka – fortepian, 2019 r.)
Maja Mazur – uczennica klasy perkusji Łukasza Lewczaka. stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od roku 2013.  
Maja jest laureatką:
  • I NAGRODY na Ogólnopolskim Konkursie Wibrafonowym w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego DRUM FEST (Opole 2012 r.),
  • III NAGRODY na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w kategorii wibrafon (Fermo/Włochy 2012 r.),
Po ukończeniu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia Maja zdecydowała się jednak związać swoją przyszłość z innym zamiłowaniem, na które dzieliła czas z muzyką. Obecnie kończy studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jako jedna z najlepszych studentek ma na swoim koncie kilka niezwykłych sukcesów. Zdobyła m.in. II nagrodę na organizowanym przez Urząd Miasta Bytowa konkursie dotyczącym zagospodarowania terenów zielonych w części miasta (2019). Ogromny sukces odniosła również projektując plan zagospodarowania przestrzennego terenów zielonych dla jednej z dzielnic Gdańska. Jej projekt pt. „Park Przemian” zwyciężył w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 i jest realizowany przez Miasto Gdańsk.


Pola Kamińska – absolwentka klasy perkusji Łukasza Lewczaka. To laureatka m.in.:
  • III NAGRODY (kat. 2, grupa 2) na XVI Zachodniopomorskim Konkursie Perkusyjnym „Stargard pod szczęśliwą gwiazdą” (Stargard 2019 r.),
  • III NAGRODY (grupa 1) na XVI Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu DRUM FEST (Opole 2018 r.),
Obecnie Pola kontynuuje swoją przygodę z perkusją w Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie perkusji prof. Jorge Luisa Valcarcla Gregorio.

G. Stout – ASTRAL DANCE (P. Kamińska – marimba solo) https://youtu.be/3wqdWAB6ZXo

Ważnym wydarzeniem dla koszalińskiej szkoły muzycznej, które co roku przyciąga liczną publiczność, jest koncert naszych najzdolniejszych instrumentalistów z muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Koszalińskiej. Młodzi artyści, którzy kształcą się w naszej Szkole, zdobywając najwyższe laury na konkursach różnych szczebli, mogą przed szerszym gronem słuchaczy zaprezentować umiejętności techniczne, wrażliwość muzyczną i własną interpretację dzieł wielkich mistrzów muzyki. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się również adepci klasy perkusji:
  • Konrad Chruścicki – N. Rosauro: Koncert na marimbę nr 1, cz. (2010 r.),
  • Tamara Kurkiewicz – N. Rosauro: Koncert na marimbę nr 1, cz. 1 (2012 r.),
  • Maja Mazur – E. Sejourne: Koncert na wibrafon i orkiestrę smyczkową cz. II (2013 r.),
  • Aleksandra Nawrocka – E. Sejourne: Koncert na wibrafon i orkiestrę smyczkową cz. I (2017 r.),
  • Aleksandra Nawrocka – E. Sejourne: Koncert na wibrafon i orkiestrę smyczkową cz. II (2019 r.),

Również wielkim sukcesem uczniów klasy perkusji był udział wraz ze szkolną orkiestrą Kamerton w 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II stopnia. Podczas finałowego koncertu konkursu - współorganizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej, Fundację Edukacja i Muzyka oraz Program 2 Polskiego Radia – wykonany został m.in. poemat symfoniczny Dance Macabre Camila Saint-Seansa w opracowaniu na Zespół Perkusyjny i orkiestrę symfoniczną. C. Saint-Seans - Dance Macabre (Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II stopnia.

Zespół Perkusyjny - soliści, Orkiestra Kamerton, Małgorzata Kobierska – dyrygent.
Akademia Filmu i Telewizji 2014 r), https://www.youtube.com/watch?v=qNMzBnuBC6Y

Ostatnie lata klasy perkusji to również działalność założonego przez Łukasza Lewczaka zespołu perkusyjnego BADA BOOM, złożonego z uczniów szkół muzycznych I stopnia. Zespół ten od 2013 roku zaprezentował się na wielu ważnych wydarzenia szkolnych, m.in.: corocznych Dniach Otwartych, koncertach z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki czy „Forum Kultury Miasta Koszalin”. Wielkim sukcesem zespołu BADA BOOM był trzykrotny występ (2017, 2018, 2019) z Filharmonią Koszalińską w ramach cyklicznego projektu „Familijny Park Sztuki”.
W latach 2008-2020 klasę perkusji ukończyło 13 absolwentów zarówno OSM, jak i SM II stopnia, którzy w zdecydowanej większości kontynuują swój rozwój w grze na instrumentach perkusyjnych, zarówno klasycznie, jak i rozrywkowo, w takich ośrodkach jak Szczecin, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź czy Stuttgart.
ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie
ul. Fałata 32
75-434 Koszalin

Wróć do spisu treści